Rozwiązania oświetleniowe do stref zagrożonych wybuchem

Oświetlenie przeciwwybuchowe jest integralnym elementem każdej firmy, działającej w strefie niebezniecznej, w której występują potencjalnie wybuchowe gazy i opary. Pracownicy pracujący w środowisku niebezpiecznym są stale narażeni na potencjalne wybuchy, które mogą wystąpić, jeśli nie są odpowiednio wdrożone należyte środki bezpieczeństwa.

Dlatego ważne jest zrozumienie, jak oświetlenie przeciwwybuchowe może przynieść korzyści Twojej firmie i zapewnić bezpieczeństwo pracowników. Jednak określenie, co jest oprawą przeciwwybuchową i czym różni się ona od standardowej oprawy oświetleniowej, może być mylące. Ten artykuł stanowi kompleksowy przegląd oświetlenia przeciwwybuchowego i pomoże Ci podjąć bardziej świadomą decyzję dla Twojej firmy.

Co to jest oświetlenie przeciwwybuchowe?

Oświetlenie przeciwwybuchowe odnosi się do opraw oświetleniowych, zabezpieczających przed iskrzeniem, które może potencjalnie spowodować zapłon palnych i wybuchowych gazów w atmosferze. Dlatego oświetlenie przeciwwybuchowe nie odnosi się do sprzętu odpornego na wybuchy, ale raczej do zdolności zapobiegania wybuchom w niebezpiecznym miejscu.

Oprawa oświetleniowa przeciwwybuchowa jest zwykle zamknięta w grubej obudowie, wykonanej zazwyczaj z wytrzymałego materiału, takiego jak stal lub aluminium. Oprawy oświetleniowe przeciwwybuchowe wyposażone są również w niezwykle wytrzymałe soczewki, które wytrzymują trudne warunki pracy i zapobiegają pęknięciom, mogącymi skutkować wyciekami.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie przeciwwybuchowe?

Zainstalowanie oświetlenia przeciwwybuchowego znacznie zmniejsza ryzyko eksplozji, zapobiegając zapłonowi otaczających palnych gazów i oparów. Ze względu na solidną konstrukcję opraw oświetleniowych przeciwwybuchowych, ryzyko wystąpienia wybuchu i zapłonu jest niezwykle niskie. W ten sposób znacznie poprawia się bezpieczeństwo pracowników pracujących w miejscach niebezpiecznych.

Konstrukcja oprawy przeciwwybuchowej

W standardowej oprawie oświetleniowej żarówka, styki, okablowanie i wszelkie przełączniki mają bezpośredni kontakt z lokalną atmosferą. Iskra spowodowana luźnym stykiem lub ruchem przełącznika, jak również ciepło żarówki może okazać się wystarczające do zapłonu w atmosferze łatwopalnej. W oprawie oświetleniowej przeciwwybuchowej wszelkie eksplozje, które mogą występować, będą wyłącznie zachodziły wewnątrz oprawy.

Oprawa przeciwwybuchowa

Elementy oprawy oświetleniowej przeciwwybuchowej są obudowane tak, aby zapobiec wydostawaniu się potencjalnych iskier lub płomieni z wewnętrznej obudowy. Nie oznacza to jednak, że musi istnieć hermetyczne uszczelnienie wokół elementów oprawy oświetleniowej przeciwwybuchowej, aby zapobiec przedostawaniu się palnych gazów z otaczającej atmosfery do obudowy. Oznacza to po prostu, że oprawa oświetleniowa przeciwwybuchowa będzie w stanie powstrzymać wybuch w swojej obudowie. 

Wysoka trwałość

Oświetlenie przeciwwybuchowe ma zwykle wyższą trwałość w porównaniu do odpowiedniego standardowego oświetlenia. Ponieważ oprawy oświetleniowe w wykonaniu przeciwwybuchowym są często budowane z mocniejszych i cięższych materiałów, są one w stanie wytrzymać trudniejsze warunki pracy. Oznacza to, że lamp przeciwwybuchowych nie jest tak łatwo uszkodzić, jak standardowych opraw, co czyni je lepszym rozwiązaniem do zadań w ograniczonych przestrzeniach. Dlatego wysoka trwałość opraw oświetleniowych przeciwwybuchowych pomaga obniżyć koszty konserwacji i utrzymania.

Większa mobilność

Dzięki wzmocnionej ramie i grubszym soczewkom ze szkła hartowanego, lampy przeciwwybuchowe są bardzo odporne na wibracje. Pozwala to na większą mobilność, ponieważ oprawy mogą być transportowane z miejsca na miejsce za pomocą wózków widłowych lub innych maszyn transportujących bez ryzyka ich łatwego uszkodzenia. Z drugiej strony standardowe oprawy oświetleniowe nie są tak mobilne, ponieważ ewentualne wstrząsy lub ruch mogą spowodować ich uszkodzenie i nieprawidłowe działanie. W związku z tym oprawy oświetleniowe przeciwwybuchowe są bardziej przenośne niż standardowe światła, co czyni je idealnym wyborem dla firm, które wymagają mobilnego oświetlenia do róźnych zadań.

Większa wydajność

Lampy LED w wykonaniu przeciwwybuchowym są bardziej energooszczędne w porównaniu do tradycyjnych opraw oświetleniowych. Lampa LED odporna na wybuchy zużywa około 90 procent mniej energii niż standardowa oprawa oświetleniowa. Oznacza to, że przeciwwybuchowe oprawy LED mogą świecić na swoim pierwotnym poziomie i mają trwałość dochodzącą do 100 000 godzin. Dlatego zainstalowanie przeciwwybuchowych lamp LED pozwoli również zaoszczędzić na kosztach eksploatacji i produkcji.

Zredukowana emisja ciepła

Przeciwwybuchowe diody LED emitują również mniej ciepła dzięki funkcjom oszczędzania energii. Zmniejsza to przede wszystkim prawdopodobieństwo powstania iskier, i uniemożliwia zaspłon palnych gazów i opar.

Lampy LED w wykonaniu przeciwwybuchowym są przyjazne dla środowiska

Oprócz zalet w zakresie oszczędności energii, lampy LED w wykonaniu przeciwwybuchowym nie zawierają toksycznych ani szkodliwych dla śriodowiska substancji, takich jak rtęć czy ołów. Dlatego stosowanie przeciwwybuchowych opraw LED zamiast tradycyjnych opraw oświetleniowych wpływa również pozytywnie na nasze środowisko.

 

Klasyfikacja stref zagrożonych wybuchem

Klasyfikacja ta została zdefiniowana w Załączniku nr I do dyrektywy 1999/92/WE ATEX137 z dnia 16.12.1999 „O minimalnych wymaganiach zwiększających bezpieczeństwo i ochronę zdrowia pracowników potencjalnie narażonych przy pracy w obszarach z atmosferą wybuchową”. Przestrzenie, w których występuje zagrożenie wybuchem zostały podzielone na strefy zagrożenia. Oznaczenie strefy zagrożenia informuje nas zarówno o rodzaju zagrożenia, jak i jego intensywności. Za zaklasyfikowanie przestrzeni do odpowiedniej strefy są odpowiedzialni: inwestor, projektant obiektu budowlanego oraz jego użytkownik końcowy.

Rodzaj

zagrożenia

Opis

zagrożenia

Oznaczenie

strefy

Kategoria

urządzenia

Występowanie

atmosfery wybuchowej

G Gazy, ciecze i ich opary 0 1 Ciągłe, zagrożenie utrzymuje się przez długi czas
1 2 Sporadyczne, zagrożenie może się pojawić w normalnych warunkach
2 3 Rzadkie, nie występuje w warunkach normalnej pracy, jeżeli wystąpi, to przez krótki okres
D Palne pyły 20 1 Ciągłe, zagrożenie utrzymuje się przez długi czas
21 2 Sporadyczne, zagrożenie może się pojawić w normalnych warunkach
22 3 Rzadkie, nie występuje w warunkach normalnej pracy, jeżeli wystąpi, to przez krótki okres

Grupy urządzeń przeciwwybuchowych

Informacje ogólne

GrupaOpis grupyPodgrupaOpis podgrupy
I Urządzenia przeznaczone do pracy w podziemiach kopalnianych, oraz naziemnych częściach kopalń zagrożonych wybuchem brak Zagrożenie wybuchem metanu, lub pyłu węglowego
II Urządzenia przeznaczone do pracy w obszarach zagrożonych wybuchem gazów, par, mgieł A Grupa propanowa (np. aceton, alkohol metylowy, alkohol etylowy)
B Grupa etylenowa (np. etylen, siarkowodór)
C Grupa wodorowa (np. acetylen, wodór hydrazyna}
III Urządzenia przeznaczone do pracy obszarach zagrożonych pyłem palnym A Palne unoszące się cząstki
B Pył nieprzewodzący
C Pył przewodzący
Polecamy
 Elektriko Oprawa led Syrma
Polecamy
Rated 4.6/5 based on 5 customer reviews
od 176,16
 Elektriko Lampa Hybrydowa Kanopus 5-6m
Polecamy
Rated 4.7/5 based on 15 customer reviews
od 8 745,00
 Elektriko Lampa uliczna solarna LED Gemini 22 3 tryby pracy
Polecamy
Rated 4.6/5 based on 33 customer reviews
1 090,00
 Elektriko Fundament Betonowy Abizolowany z elementami śrubowymi ELMR
Polecamy
Rated 5.0/5 based on 1 customer reviews
od 212,80
 Elektriko Lampa uliczna solarna LED Andromeda 6 z dwoma panelami
Rated 4.8/5 based on 9 customer reviews
od 8 100,00
Moduły awaryjne TM Technologie VIP ST
Polecamy
Rated 5.0/5 based on 1 customer reviews
121,86
 Elektriko Lampa solarna Venus E2 słup 5m
Polecamy
Rated 4.7/5 based on 17 customer reviews
od 5 780,00
 Elektriko Lampa hybrydowa Kapella 5m jeden panel
Polecamy
Rated 4.6/5 based on 31 customer reviews
od 7 432,43
 Elektriko Lampa solarna Venus E1 słup 4m
Polecamy
Rated 4.8/5 based on 16 customer reviews
od 5 950,00
 Elektriko Lampa uliczna solarna LED Gemini 18 z czujnikiem ruchu, 3 tryby pracy
Polecamy
Rated 4.2/5 based on 45 customer reviews
845,33
 Brilum / Brilux Oprawa uliczna Everon PLUS 100 IP66
Polecamy
Rated 5.0/5 based on 1 customer reviews
od 496,07
 Lena Lampa uliczna Crown Basic Led
Polecamy
Rated 4.5/5 based on 12 customer reviews
od 369,60

Elementy oświetlenia solarnego Poniżej znajdą Państwo przegląd komponentów używanych w większości typowych systemów oświetlenia... czytaj całość »

Technika świetlna jest dziedziną nauki i techniki zajmująca się zagadnieniami wytwarzania światła, formowania rozsyłu światła w przestrzeni,... czytaj całość »

Źródła światła możemy podzielić głównie ze względu na technologię wykonania oraz zastosowanie. Żarówki, świetlówki... czytaj całość »

Poniżej znajdą Państwo krótką charakterystykę oraz podział poszczególnych rodzajów źródeł światła ze względu... czytaj całość »

1. Montaż fundamentów powinien zostać wykonany przez osoby wykwalifikowane ze szczególną ostrożnością z zachowaniem zasad BHP uwzględniając... czytaj całość »

Różnice pomiędzy 1-fazowym i 3-fazowym oświetleniem na szynoprzewodach. Jeśli szukasz oświetlenia na szynoprzewodach to prawdopodobnie już... czytaj całość »

Owady są ogromnie uciążliwe i dlatego wymyślono już wiele sposobów na pozbycie się ich i to zarówno z domu, jak jego otoczenia.... czytaj całość »


Nasze pozostałe marki

Electric24.pl Electrico24.eu Hydrauliko.pl

e-Gazele Biznesu Ranking e-Gazele Biznesu - 2016, 2020.
Wyróżnienia od Euler Hermes
"Złoty Płatnik 2015", "Złoty Płatnik 2016".
Złoty płatnik 2015 Złoty płatnik 2016 Eksport

Firma Logisoft prowadzi działalność już 15 lat - od 14 sierpnia 2006 roku. Zaufało nam już 21831 firm. W ofercie posiadamy 26 262 produktów.

Przyjmujemy płatności on-line Przyjmujemy płatności on-line