Stosowane do ogólnych celów oświetleniowych oraz do celów specjalistycznych lampy wyładowcze mają wspólne cechy i podobne problemy związane z zasadą działania, budową, użytkowymi parametrami fotometrycznymi, zasadami doboru i instalowania oraz eksploatacji.
Warto najpierw wyjaśnić, że lampa wyładowcza to żaden nietypowy rodzaj oświetlenia – to na przykład popularne świetlówki i kolorowe neony.
Ciśnienie cząstkowe głównego składnika atmosfery w lampach wysokoprężnych jest znacznie większe niż 1Pa, na ogół jest ono rzędu 105÷107Pa. W widmie lamp wysokoprężnych dominują wyższe przejścia energetyczne, w miarę wzrostu ciśnienia widmo z prążkowego przechodzi w ciągłe. Po krótkotrwałym zaniku napięcia jarznik jest wypełniony zdejonizowaną parą o dużym ciśnieniu, wobec czego ponowny zapłon możliwy jest dopiero po ostygnięciu jarznika. Jednakże lampa wyładowcza może zostać zapalona, jeśli przyłoży się do elektrod jarznika napięcie zapłonowe znacznie wyższe (rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu kilowoltów) niż napięcie potrzebne do zapłonu zimnej lampy. Aby wykonać właściwą izolację elektryczną, przystosowane do tego lampy wyładowcze (konkretnie metalohalogenkowe) muszą być dwustronnie trzonkowane. Natomiast czas ponownego zapłonu nagrzanej lampy sodowej wysokoprężnej można skrócić poniżej minuty dzięki elektrodzie zapłonowej na ściance jarznika ceramicznego.
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo najwyższej jakości lampy wyładowcze różnego typu, które mogą posłużyć do oświetlenia praktycznie każdego miejsca i stworzenia w nim niepowtarzalnej atmosfery.
Lampy wyładowcze metalohalogenkowe
Ocena (54 ocen)
4.8
Polecamy
Rated 4.8/5
based on 16 customer reviews
od 5 180,00
zł
Polecamy
Rated 4.9/5
based on 14 customer reviews
od 8 745,00
zł
Polecamy
Rated 5.0/5
based on 1 customer reviews
od 83,98
zł
Rated 5.0/5
based on 7 customer reviews
od 7 134,83
zł
Polecamy
Rated 4.6/5
based on 12 customer reviews
od 428,40
zł
Polecamy
Rated 4.6/5
based on 31 customer reviews
1 090,00
zł
Polecamy
Rated 4.7/5
based on 29 customer reviews
od 6 762,00
zł
Polecamy
Rated 5.0/5
based on 1 customer reviews
od 640,09
zł
Polecamy
Rated 4.7/5
based on 17 customer reviews
od 5 920,00
zł
Rated 5.0/5
based on 1 customer reviews
od 837,49
zł
Polecamy
Rated 4.2/5
based on 42 customer reviews
845,33
zł
Polecamy
Rated 4.6/5
based on 5 customer reviews
od 150,16
zł
Różnice pomiędzy 1-fazowym i 3-fazowym oświetleniem na szynoprzewodach.
Jeśli szukasz oświetlenia na szynoprzewodach to prawdopodobnie już... czytaj całość »
Nowoczesne technologie wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa, ochronę środowiska i zapewnienie bardziej opłacalnego rozwiązania. Solarne lampy... czytaj całość »
Technika świetlna jest dziedziną nauki i techniki zajmująca się zagadnieniami wytwarzania światła, formowania rozsyłu światła w przestrzeni,... czytaj całość »
Prawidłowo wykonana oraz właściwie funkcjonująca instalacja elektryczna ma kluczowy wpływ na bezpieczeństwo jej użytkowania przez domowników,... czytaj całość »
Taśmy LED stały się bardzo popularne ze względu na dużą ilośc zastosowań. Dzielimy je na kilka podstawowych typów:
1. Najtańsze... czytaj całość »
Zastanawiasz się jak dobrać źródło światła do oprawy? Poniżej przedstawiamy listę źródeł producentów Osram oraz Philips... czytaj całość »
Źródła światła możemy podzielić głównie ze względu na technologię wykonania oraz zastosowanie. Żarówki, świetlówki... czytaj całość »