Stosowane do ogólnych celów oświetleniowych oraz do celów specjalistycznych lampy wyładowcze mają wspólne cechy i podobne problemy związane z zasadą działania, budową, użytkowymi parametrami fotometrycznymi, zasadami doboru i instalowania oraz eksploatacji.
Warto najpierw wyjaśnić, że lampa wyładowcza to żaden nietypowy rodzaj oświetlenia – to na przykład popularne świetlówki i kolorowe neony.
Ciśnienie cząstkowe głównego składnika atmosfery w lampach wysokoprężnych jest znacznie większe niż 1Pa, na ogół jest ono rzędu 105÷107Pa. W widmie lamp wysokoprężnych dominują wyższe przejścia energetyczne, w miarę wzrostu ciśnienia widmo z prążkowego przechodzi w ciągłe. Po krótkotrwałym zaniku napięcia jarznik jest wypełniony zdejonizowaną parą o dużym ciśnieniu, wobec czego ponowny zapłon możliwy jest dopiero po ostygnięciu jarznika. Jednakże lampa wyładowcza może zostać zapalona, jeśli przyłoży się do elektrod jarznika napięcie zapłonowe znacznie wyższe (rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu kilowoltów) niż napięcie potrzebne do zapłonu zimnej lampy. Aby wykonać właściwą izolację elektryczną, przystosowane do tego lampy wyładowcze (konkretnie metalohalogenkowe) muszą być dwustronnie trzonkowane. Natomiast czas ponownego zapłonu nagrzanej lampy sodowej wysokoprężnej można skrócić poniżej minuty dzięki elektrodzie zapłonowej na ściance jarznika ceramicznego.
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo najwyższej jakości lampy wyładowcze różnego typu, które mogą posłużyć do oświetlenia praktycznie każdego miejsca i stworzenia w nim niepowtarzalnej atmosfery.