Coraz chętniej wybieranym źródłem światła, które okazuje się znacznie skuteczniejsze od żarówek klasycznych, jest żarówka halogenowa. Nowoczesna technologia sprawia, że tego typu oświetlenie cechuje się znacznie dłuższą żywotnością i pozwala na emitowanie lepszego pod względem jakości światła. Jak to działa?
Halogen wchodzi w reakcję z wolframem (parami wolframu w bańce i na ściankach bańki). Związek powstały w wyniku reakcji krąży wraz z gazem w bańce w temperaturze panującej blisko żarnika, po czym rozpada się na wolfram i fluorowiec. W wyniku tego następuje przenoszenie cząstek wyparowanego wolframu z bańki na żarnik. Proces ten nazywany jest halogenowym cyklem regeneracyjnym. Występowanie tego cyklu pozwala zwiększyć temperaturę żarnika do około 3200 K, więc żarówki halogenowe cechują się wyższą skutecznością świetlną w porównaniu do zwykłych lamp żarowych (do 18 lumenów/wat).
Jakie są zalety korzystania z żarówek halogenowych? Przede wszystkim są one niezwykle energooszczędnym rozwiązaniem, które pozwala na znaczne zredukowanie kosztów utrzymania oświetlenia. Po drugie, są około od 2 do 5 razy trwalsze od klasycznych żarówek – ich długa żywotność wynika między innymi z tego, że pobierają znacznie mniej energii, a na dodatek więcej z niej są w stanie przetwarzać na światło widzialne. Kolejną zaletą tego typu oświetlenia jest nieco jaśniejsze, bielsze światło, poprawiające nasycenie widzianych barw. Dodatkowo żarówka halogenowa jest bardziej funkcjonalna – jej niewielkie rozmiary umożliwiają wykorzystywanie jej w małych oprawach oświetleniowych.
Zastanawiasz się jak dobrać źródło światła do oprawy? Poniżej przedstawiamy listę źródeł producentów Osram oraz Philips wraz z informacją o trzonku oraz oznaczeniem samego źródła. Świetlówki liniowe i kołowe ZVEI
Oprawka
Moc
(W) Strumień
(lm) OSRAM PHILIPS Świetlówki T5 (T16)
G5
8
400
Basic... czytaj całość »
Nowoczesne technologie wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa, ochronę środowiska i zapewnienie bardziej opłacalnego rozwiązania. Solarne lampy uliczne oferują wszystko co najlepsze dzięki energii odnawialnej i inteligentnej technologii. Jednak zmiana na lepsze zazwyczaj wymaga wysiłku. Upewnij się, że masz wszystkie komponenty systemu... czytaj całość »
Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne - podział ze względu na zastosowanie
Oświetlenie awaryjne stosuje się podczas zaniku zasilania opraw oświetlenia ogólnego - podstawowego. Dlatego też oprawy oświetlenia awaryjnego muszą być zasilane z niezależnego źródła zasilania.
Oświetlenie ewakuacyjne powinno zapewnić bezpieczne... czytaj całość »
LEDy, czyli diody emitujące światło, są odmianą oświetlenia o stałym stanie skupienia, które wyróżniają się wyjątkową wydajnością i żywotnością. Podczas gdy żarówki tradycyjne i jarzeniowe składają się z zamkniętych, szklanych zbiorników zawierających żarnik lub gaz, LEDy zbudowane są z małych... czytaj całość »
Technika świetlna jest dziedziną nauki i techniki zajmująca się zagadnieniami wytwarzania światła, formowania rozsyłu światła w przestrzeni, mierzenia światła oraz barwy. Strumień świetlny (lumeny)
Jednostka: lumen [lm]
Oznaczenie: Φ
Jest to wielkość fizyczna określająca całkowitą moc światła emitowanego z danego źródła... czytaj całość »
Różnice pomiędzy 1-fazowym i 3-fazowym oświetleniem na szynoprzewodach.
Jeśli szukasz oświetlenia na szynoprzewodach to prawdopodobnie już słyszałeś o 1 lub 3 obwodach lub fazach i co za tym idzie szynach 1-fazowych i 3-fazowych. Na tej stronie wyjaśnimy różnicę pomiędzy tymi dwoma rodzajami.
Co to jest faza?
W standardowym... czytaj całość »
Autorzy: Szymon Sawicki, Radosław Gołębiowski Wybór technologii LED jest jak dobieranie dla siebie samochodu: istnieją różne modele, zapewniające różnorodną gamę funkcji zależną od Twoich potrzeb. Kiedy zadecydujesz, które z nich są dla Ciebie odpowiednie, możesz wybierać spośród różnych rodzajów... czytaj całość »