Taśmy LED stały się bardzo popularne ze względu na dużą ilośc zastosowań.
Taśmy LED dzielimy na kilka podstawowych typów:
1. Najtańsze zwykłe taśmy SMD z diodami SMD - gołe. Nie są zalewane silikonem, a co za tym idzie, nie nadają się do wilgotnych miejsc, takich jak np. łazienki i zastosowania zewnętrzne, gdyż nie mają żadnego okrycia, żadnej warstwy ochronnej. Zaletą tych taśm jest bardzo łatwa konfiguracja, tzn. można je ciąć co ok 3 cm i w miejscach miedzianych końcówek możemy je łączyć za pomocą 2 przewodów.

2. Taśmy SMD zalewane powłoką silikonową. Te taśmy znacznie lepiej sprawdzają się w takich miejscach jak łazienki, toalety lub na zewnątrz budynków. Pokryte są cienką warstwą silikonu. Również można je ciąć w zaznaczonych miejscach. Łączenie tej taśmy jest już o wiele bardziej skomplikowane, gdyż należy zdjąć ze styków powłokę silikonową, co powoduje utratę szczelności w tych miejscach. Taśma jest zapalana za pomocą zasilacza 12V. Takie taśmy są wyposażone fabrycznie w odpowiednie złączki. Taśma cięta niestety takiej złączki już nie posiada, trzeba taką złączkę samemu dorobić.

3. Taśmy LED RGB. Najbardziej zaawansowana technologicznie taśma, dlatego że w jednym module świecącym (kwadraciku) zawiera trójkolorową diodę (czerwoną, zieloną i niebieską). Zawsze do takiej taśmy jest dołączany odpowiedni sterownik, który steruje pracą tego oświetlenia. Po podłączeniu sterownika do prądu uzyskujemy efekt w postaci zmieniających się kolorów taśmy LED. Sterowniki dostępne na rynku umożliwiają zaprogramowanie własnego przejścia kolorystycznego w taśmie.

W jaki sposób podłączać i dobierać zasilacze do taśm LED?
Zasilacze do taśm podłącza się w prosty sposób, dlatego że zawierają podstawowe oznaczenia. Wejścia oznaczone są napisami L i N. Do literki L podłączamy zasilanie, a do literki N podłączamy przewód neutralny, który jest zwykle niebieski. Do odwróconej choinki podłączamy uziemienie. Przy podłączaniu taśm LED należy zachować polaryzację. Plus musi być podłączony do Plusa, a minus do minusa. Jeżeli przez przypadek pomylimy polaryzację nic się nie stanie, taśma się nie zapali.


Zasilacze występują w wielu odmianach. Zasilacze trzeba dobierać pod konkretną długość taśmy LED.
Na opakowaniach taśmy LED są oznaczenia, które określają jakiego rodzaju zasilacz potrzebujemy. Np. jeśli taśma LED ma pobór mocy w wysokości 7W/mb (metr bieżący), żeby obliczyć jakiej mocy potrzebujemy zasilacz wystarczy pomnożyć wartość 7W przez ilość metrów jaka jest nam potrzebna do spełnienia naszych potrzeb i wtedy możemy wybrać odpowiedni zasilacz.
Jeśli planujemy montaż taśm LED w pomieszczeniach wilgotnych takich jak łazienki i obszary na zewnątrz budynków należy zastosować zasilacz o podwyższonej szczelności - wodoodporny tzn. z odpowiednim współczynnikiem IP, np. IP67.

Rated 4.3/5
based on 8 customer reviews
od 884,00 zł
Polecamy
Rated 4.4/5
based on 23 customer reviews
od 711,62 zł
Polecamy
Rated 5.0/5
based on 2 customer reviews
od 273,00 zł
Rated 5.0/5
based on 5 customer reviews
od 1 753,25 zł
Rated 5.0/5
based on 1 customer reviews
od 1 004,98 zł
Rated 5.0/5
based on 40 customer reviews
od 11 890,00 zł
Polecamy
Rated 4.9/5
based on 7 customer reviews
od 1 743,00 zł
Polecamy
Rated 4.3/5
based on 3 customer reviews
od 450,00 zł
Polecamy
Rated 3.9/5
based on 32 customer reviews
od 560,00 zł
Polecamy
Rated 4.3/5
based on 3 customer reviews
od 2 290,00 zł
Rated 5.0/5
based on 1 customer reviews
83,00 zł
Polecamy
Rated 5.0/5
based on 4 customer reviews
od 30,00 zł