Oświetlenie słoneczne numeru domu - zewnętrzne


Oświetlenie domuSztuczne światło pozwala podkreślić wszystkie wyjątkowe cechy architektury budynku, sprawiając, że dom będzie pięknie prezentował się nawet po zmierzchu. Sprawdź, co warto wiedzieć o oświetleniu zewnętrznym oraz o sposobach jego eksploatacji.

Podstawowe zasady oświetlenia zewnętrznego

Instalacja elektryczna stanowi niezbędny element do rozprowadzenia oświetlenia zewnętrznego budynku. Bardzo często na etapie budowy domu zapominamy o tym, aby rozprowadzić instalację również do przydomowego ogrodu. Najistotniejsze jest, aby zadbać o uzbrojenie działki jeszcze przed jego planowaniem i zakładaniem. Instalację zasilającą zewnętrzne oświetlenie należy podłączyć do wydzielonego obwodu instalacji domowej oraz zabezpieczyć ją następującymi rodzajami wyłączników:

• nadmiarowoprądowymi, dopasowanymi do mocy obciążenia, mającymi na celu ochronę przed przeciążeniami i skutkami zwarć,
• przeciwporażeniowymi (różnicowoprądowymi), które mają za zadanie zabezpieczenie przed porażeniem.
Dodatkowe zabezpieczenie powinien stanowić prąd znamionowy obciążenia 10 lub 16A. Na ogół jest wykorzystywany prąd sieciowy o natężeniu 230 V. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na instalację niskonapięciową (12V, 24V), musi zostać użyty transformator redukujący napięcie.

W ziemi należy układać wyłącznie przeznaczone do tego celu przewody, czyli posiadające odpowiednią izolację, z oznaczeniem YKY. Przed zasypaniem ich nad kablami trzeba też pamiętać o umieszczeni niebieskiej folii ostrzegawczej. Ze względów bezpieczeństwa, przewody powinny zostać rozłożone przynajmniej 60 cm od gruntu (dzięki temu ochronimy je przed ewentualnymi uszkodzeniami, do których może dojść np. podczas prac ogrodowych).

Zewnętrzne oświetlenie wymaga także odpowiedniej klasy szczególności – powinna to być klasa IP X4 bądź wyższa. Warto pomyśleć nad energooszczędnymi źródłami światła, które mogą pracować także przy niskich temperaturach. Pamiętajmy, ze nie zawsze zachodzi potrzeba uruchomienia wszystkich zewnętrznych lamp na całą noc. Zdecydowanie najmniej wymagające pod tym względem jest oświetlenie zewnętrzne, które bazuje na energii solarnej. Przy tego typu oświetleniu trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zarówno jego moc, jak i możliwości sterowania nim są najmniej podatne na ludzką ingerencję.

Zewnętrzne oprawy oświetleniowe – wybór

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem oświetlenia zewnętrznego są bez wątpienia oprawy oświetleniowe. Obecnie ich asortyment na rynku jest bardzo duży. Wybierając oprawy warto przede wszystkim zachować konsekwencję w doborze. Jeśli zatem zdecydujemy się na oświetlenie nowoczesne, postarajmy się utrzymać taką stylistykę we wszystkich elementach. Podobnie rzecz się ma w przypadku doboru opraw do domów – klasyczne oprawy są przeznaczone głównie do tradycyjnych wnętrz, natomiast nowoczesne do pomieszczeń zaaranżowanych w modernistycznym stylu.

Oświetleniu może podlegać zarówno elewacja, jak i ogród. Najmocniejsze światło najlepiej umieścić przy ścieżkach i trasach komunikacyjnych oraz przy różnego rodzaju przeszkodach terenowych (takich jak np. schody), z kolei nieco delikatniejsze przy wejściu na posesję i do domu. W miejscach dekoracyjnych można śmiało zastosować oświetlenie nastrojowe.

Rodzaje zewnętrznych opraw oświetleniowych:

• reflektory,
• kinkiety,
• oprawy najazdowe,
• oprawy na schody,
• słupki świetlne,
• lampy techniczne (w tym także odporne na zalanie wodą).

Oświetlenie budynku

Podczas planowania i wykonywania oświetlenia budynku trzeba pamiętać przede wszystkim o właściwym ustawieniu źródła światła, tak aby estetycznie podkreślało wybrane fragmenty elewacji oraz innych elementów architektury. Starannie dobrany kąt padającego światła, a niekiedy również oryginalna barwa są w stanie uwypuklić ciekawe struktury i jednocześnie zamaskować drobne niedociągnięcia. Przy planowaniu zewnętrznej instalacji elektrycznej warto też wziąć pod uwagę oświetlenie numeru domu, wejścia głównego oraz pozostałych elementów, które mają za zadanie ułatwienie komunikacji po zapadnięciu zmroku (np. podjazd do garażu).

Oświetlenie ogrodu

Przy aranżowaniu oświetlenia ogrodowego należy uwzględnić nie tylko wejście do domu, ale także chodniki oraz bramę wjazdową. Można również zdecydować się na podświetlenie wybranych elementów architektury ogrodowej, takich jak np. kaskady wodne, posągi czy ławki. Podczas projektowania oświetlenia ogrodowego warto mieć na uwadze, że ogród zmienia się pod względem pór roku, a także wraz z biegiem czasu.

W ogrodzie należy stosować wyłącznie oprawy zewnętrze z odpowiednio wysokim IP (minimum 44), a te, które będą działać pod wodą powinny posiadać IP 67 (w niewielkich oczkach wodnych) lub IP 68 (w większych i głębszych zbiornikach). Oświetlenie ogrodowe spełni wymogi jakościowe i w zakresie obowiązujących norm bezpieczeństwa tylko wtedy, kiedy lampy wybierzemy u sprawdzonego producenta.

Lampy świecące tylko wtedy, gdy potrzeba

Nie ma konieczności rozświetlania budynku przez całą noc, gdyż to tylko zbędne generowanie kosztów. Co zatem zrobić, aby móc cieszyć się światłem wyłącznie wtedy, kiedy rzeczywiście będzie ono niezbędne? Z pomocą przyjdą nam specjalne czujniki zamontowane w lampach. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje:

• czujniki zmierzchu,
• czujniki ruchu.

Tego typu udogodnienia automatycznie wyczuwają porę dnia (w tym przypadku noc) oraz ruch. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość samodzielnego regulowania czasu ich działania (od kilkunastu sekund aż do kilkudziesięciu minut). Trzeba jednak pamiętać, że zasięg tego typu urządzeń na ogół jest dość ograniczony, dlatego należy precyzyjnie przemyśleć miejsce, w którym zostaną zamontowane.

Lampa solarna

Oświetlenie zewnętrzne na prąd czy energię słoneczną?

Montaż lamp zewnętrznych to niewątpliwie bardzo duże ułatwienie. Dzięki nim nie trzeba po omacku szukać kluczy do domu, a ryzyko upadku ze schodów jest znacznie mniejsze. Niestety dodatkowe oświetlenie generuje koszty, a przecież każdy z nas chciałby, aby były one możliwie jak najniższe.

Osobom, które szukają oszczędności, można zaproponować lampy solarne, czyli takie, które przy pomocy ogniwa fotowoltaicznego kumulują energię słoneczną w ciągu dnia, a następnie oddają ją w formie światła po zmroku. Co więcej, do realizacji tego typu oświetlenia zewnętrznego nie są potrzebne żadne kable i przewody. Wystarczy jedynie zakup odpowiednich lamp oraz promieniowanie słoneczne.

Producenci oferują nam lampy solarne dostępne w różnych rozmiarach i formach, np. imitujące kamienie, kwiaty czy słoneczniki. Należy jednak pamiętać, że aby tego typu oświetlenie mogło prawidłowo funkcjonować, lampy muszą znajdować się we właściwie nasłonecznionym miejscu i pozostawać od siebie w odległości ok. 1,5 m.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się połączenie obu rodzajów oświetlenia: na prąd i energię słoneczną. Wówczas możemy mieć pewność, że stworzymy oświetlenie odpowiadające naszym indywidualnym potrzebom i preferencjom, a przy tym ograniczymy nieco koszty eksploatacji.

Nasze osiągnięcia

e-Gazele Biznesu 2016 e-Gazele Biznesu 2020 e-Gazele Biznesu 2022

Wyróżnienia od Euler Hermes
"Złoty Płatnik 2015"
"Złoty Płatnik 2016"
Złoty płatnik 2015 Złoty płatnik 2016 Eksport

Firma Logisoft - właściciel marki Elektriko - prowadzi nieprzerwanie działalność już 18 lat - od 14 sierpnia 2006 roku. Zaufało nam już 25845 firm. W ofercie posiadamy 22 673 produktów.